Pravidla Golf kroketu 2013


PRAVIDLO 13 - ÚDEROVÉ CHYBY


(a) K úderové chybě může dojít pouze od chvíle, kdy je strikerova koule zasažena holí, do chvíle, kdy striker kontrolovaně přestane zaujímat úderový postoj. Je chybou, jestliže při úderu striker:

(1) se dotkne kladiva hole rukou;

(2) opírá násadu hole nebo ruku nebo paži o zem nebo o vnějšího činitele;

(3) opírá násadu hole nebo ruku nebo paži přímo spojenou s úderem o jakoukoli část nohy nebo chodidla;

(4) způsobí, že hůl zasáhne strikerovu kouli vystřelením, vražením, puštěním nebo hozením hole;

(5) zasáhne strikerovu kouli jakoukoli jinou částí hole než koncovou plochou, ať už (i) úmyslně; nebo (ii) náhodně v úderu, který vyžaduje zvláštní péči z důvodu blízkosti branky nebo kolíku nebo jiné koule;

(6) "dvojdotkne" se strikerovy koule tím, že ji zasáhne více než jednou nebo umožní strikerově kouli, aby se znovu dotkla hole;

(7) způsobí, že se strikerova koule dotkne tyčky branky nebo kolíku ve chvíli, kdy se tato koule stále ještě dotýká hole;

(8) způsobí, že se strikerova koule, zatímco je ještě v dotyku s holí, dotkne jiné koule, s výjimkou situace, kdy byly koule v dotyku již před úderem;

(9) zasáhne strikerovu kouli, která se nachází v kontaktu s brankou, nebo kolíkem jinak, než směrem od daného objektu;

(10) pohne nebo zachvěje koulí v klidu zasažením branky nebo kolíku holí nebo libovolnou částí těla nebo oblečení;

(11) udržuje kontakt se strikerovou koulí tlačením nebo tažením hole;

(12) se dotkne holí jiné koule než strikerovy;

(13) se dotkne koule kteroukoli částí těla nebo oblečení;

(14) hraje předtím, než skončil předchozí tah;

(15) hraje jakýkoli úder, ve kterém hůl způsobí poškození kurtu, které je před svým opravením způsobilé ovlivnit následující úder hraný na poškozené ploše.

Komentář k Pravidlu 13(a): Úderová doba končí, když striker 'kontrolovaně přestane zaujímat úderový postoj'. To je na posouzení rozhodčího a je zamýšleno jako trest pro strikera, který hraje úder takovým způsobem, že se koule pravděpodobně odrazí zpět na hůl nebo oblečení a on, aby tomu zabránil, odskočí z její dráhy a přistane nebo spadne na jinou kouli. Striker nezaujímá kontrolovaný úderový postoj ve třech případech:
(1) vyskočí, aby se vyhnul pohybující se kouli
(2) hraje v nerovnovážné pozici a vypadne z postoje
(3) vyruší kouli, které se snažil vyhnout při opouštění postoje omezeného (nebo změněného) z důvodu přítomnosti jiné koule.

Za předpokladu, že strikerovo tělo kontrolovaně opouští postoj, může se mít zato, že úderová doba končí ve chvíli, kdy striker začíná po úderu stahovat hůl. Jestliže se hůl dotkne jiné koule nebo způsobí, že se jiná koule pohne dotknutím branky, zatímco je kontrolovaně stahována, je takový dotyk neúderovou chybou a úder je platný. Jestliže se nicméně hůl dotkne koule nebo způsobí, že se pohne zasažením branky zatímco striker ukončuje svůj postoj nekontrolovaně, dochází k úderové chybě (Pravidlo 13(a)(10) nebo (12)) a branka se nepočítá.

Komentář k Pravidlu 13(a)(4): Ačkoli k úderové chybě může dojít pouze poté, co je strikerova koule zasažena, a jednání pokryté tímto pravidlem nastává předtím, k chybě dochází ve chvíli, kdy je koule zasažena v důsledku jedné z těchto aktivit.

Komentář k Pravidlu 13(a)(6): 'Dvojdotek' pravděpodobně nastane, pokud je hrán lehký úder s nadměrným protažením nebo pokud je hrán tvrdý úder po přímce, na které leží blízko u sebe dvě koule. V druhém případě pokud jsou dvě koule k sobě blíž než 5 cm, způsobí tvrdý úder pravděpodobně dvojdotek dokonce, i když je hrán bez jakéhokoli protažení. Při protažení může dvojdotek nastat dokonce, i když jsou koule od sebe vzdáleny 15 cm nebo více. Naznačí to nadměrná vzdálenost, kterou urazí strikerova koule. Hraní v úhlu k přímce spojující středy koulí sníží pravděpodobnost dvojdoteku.

Komentář k Pravidlům 13(a)(12) a (13): Všimněte si, že jestliže se hůl nebo strikerovo tělo dotkne jiné koule před zásahem strikerovy koule, dochází k neúderové chybě. Pokud se hůl nebo tělo dotkne jiné koule po zásahu strikerovy koule, ale před ukončením úderového postoje, dochází k úderové chybě. Podle těchto pravidel má obé stejný důsledek, takže rozdíl už není důležitý, s výjimkou Pravidel 16(f) a (g). Jestliže ke kontaktu dojde poté, co striker ukončil úderový postoj, pak je úder platný, jakékoli dosažené body se počítají, ale následně došlo k neúderové chybě.

Komentář k Pravidlu 13(a)(15): Viz komentář k Pravidlu 12(b), ale povšimněte si, že aby poškození představovalo úderovou chybu, musí být způsobeno holí. Poškození způsobené koulí není úderovou chybou.

(b) Postup po úderové chybě


(1) Jestliže je chyba objevena předtím, než protivník zahrál úder, protivník si zvolí, zda koule zůstanou tam, kde se zastavily po chybovém úderu, nebo zda se přemístí na pozice, které zaujímaly předtím, než došlo k chybě. V žádném z uvedených případů si nicméně žádná koule nezapočítá bod.

(2) V ostatních případech není možnost nápravy a hra pokračuje, jako by k chybě nedošlo.

(3) Jestliže se hráč dopustí neúderové chyby vůči pohybující se kouli poté, co se druhá strana dopustila úderové chyby, přemístí se všechny koule na pozice, které zaujímaly předtím, než došlo k úderové chybě, a strana, která se dopustila neúderové chyby, ztrácí svůj další tah.

Komentář k Pravidlu 13(b)(3): Jestliže se striker dopustí úderové chyby a poté jedna z koulí zasáhne protivníka, dochází také k neúderové chybě. Vzhledem k tomu, že obě strany jsou oprávněny k určení, odkud budou koule hrány, toto pravidlo konflikt řeší. Pokud se nicméně hráč dopustí úderové chyby a poté stejný hráč nebo jeho partner neúderové chyby vůči pohybující se kouli, Pravidla 12(c) a 13(b)(1) pokrývají obě chyby bezrozporně.


© 2004 Asociace českomoravského kroketu email